臺北市政府logo

:::
You are here: Home > City Administration > Mayor's Office > Biography

Biography

Biography

Lung-Bin Hau

Date of Birth: August 22, 1952

EDUCATION:

  • Ph.D. in Food Science and Technology, 1983, University of Massachusetts, Amherst, MA, U.S.A.
  • B.S. in Agricultural Chemistry, 1975, National Taiwan University, Taipei, Taiwan, R.O.C.

PROFESSIONAL EXPERIENCE:

  • 2004.04-2006.01: Secretary General, The Red Cross Society of The Republic of China .
  • 2001.03-2003.10: Minister, Environmental Protection Administration, R.O.C.
  • 1996.02-2001.03: Legislator, Legislative Yuan, R.O.C.
  • 1998.02-1998.05: Caucus Convener, New Party.
  • 1997.09-1998.02: Deputy Caucus Convener, New Party.
  • 1997.02-1997.05: Chair, Technical Association, Legislative Yuan, R.O.C.
  • 1996.09-1997.02: Co-Chair, Education Committee, Legislative Yuan, R.O.C.
  • 1988-1996: Professor, Graduate Institute of Food Science and Technology, National Taiwan University, Taipei, Taiwan, R.O.C.
  • 1983-1988: Associate Professor, Graduate Institute of Food Science and Technology, National Taiwan University, Taipei, Taiwan, R.O.C.

HONORS:

  • Award for Excellence in Teaching, National Taiwan University, R.O.C.
  • Award for Excellence in Research, National Science Council, Executive Yuan, R.O.C.
  • Award for Excellence in Research, Commission of Atomic Energy, Executive Yuan, R.O.C.
  • Chiang-Hsu Lian-Jen Merit Award for Research in Food Science and Technology, Society of Food Science and Technology, R.O.C.

Lung-Bin Hau, Mayor of Taipei

  • Hit: 13876
  • Updated: 2011-11-9 15:00
  • Reviewed: 2011-11-9 14:59

  • Source: Taipei City Government